Пчелния прашец за храна и консумация е два вида: полен и перга. Прашеца събран от крачетата на пчелите, чрез решетки на входа на кошера се нарича полен. Пергата е допълнително обработен в питата в кошера прашец . Той е краен продукт, храна за пчелите, която е „сготвена”. Наричат го също пчелен хляб и пчелна пита. Отличава се с многократно по-силното си лечебно въздействие от събирания с прашецо-уловители цветен прашец.
Тя е запас, храна за пчелите и те я ползват, особено когато подрастват малките пчели работнички .
Пергата е запечатан в кутийките от восък прашец. Пчелите го донасят в кошера, там той бива трамбован и уплътнен в кутийките. Щом кутийките се напълнят на 2/3 от обема, пчелите го заливат със мед. Така покрития с мед прашец ферментира и променя състава си. Хранителните и лечебните ползи от прашеца се увеличават значително. Пергата е есенция, концентрат на пчелен прашец. При ферментацията протичат биологично-активни процеси които обогатяват пчелната пита.
Ползите от прашеца се запазват, но се увеличават с допълнитени ензими, аминокиселини, пробиотици, и витамини. Захарозата се преобразува в монозахариди, захарта в млечна киселина, нараства съдържанието на витамин К. Образуваната млечна киселина консервира пергата, за да могат пчелите да я използват по всяко време на годината.
Пергата и лечебното и действие е обект на много изследвания, поради наблюденията за по-висока ефективност. Тя е от пет до десет пъти по-висока от ефективността на полена при лечение.
Пергата съдържа всички необходими съставки за здравословния живот и нормалното развитие на човека: белтъчини /10-30%/, витамини /А, Е, С, D и В витамините/, аминокиселини, редките за организма минерали /Ca, Cl, Na, Mg, Si/, липиди, ензими, етерични масла, пробиотици и природни антибиотични вещества. Това я прави ценна супер-храна за човека. Едно вмъкване. Използвам тази дума, защото сега е модата на супер-храните. Има доста наболяло предлагане на скъпи и вносни такива, а имаме наши не по-лоши, за които не сме се информирали като цяло.
Правени са множество научни опити и са установени и описани особени успехи за лечение със перга и прашец при следните заболявания:
слабост и възстановяване след операции,
чернодробни и белодробни проблеми,
възпаления на мозъка,
диабет,
язви на стомаха и дванайсетопръстника,
чревни смущения, хронични колит, запек, разстройство,
бъбречни смущения,
артеросклероза,
нервно-психични и депресивни разстройства,
алкохолизъм и други зависимости,
хроничен хепатит,
анемия, левкемия,
липса на апетит, изтощение и преумора, косопад,
проблеми на щитовидната жлеза,
климактерични смущения през мено-пауза,
екземи, незарастващи рани,
сърдечно-съдови заболявания,
хипертония и ниско кръвно,
бронхити, вирусно-бактериални инфекции,
проблеми със зрението.
Профилактично, ако се взема, организма е устойчив на всякакви грипове и вирусно-бактериални инфекции.
Всички тези здравословни проблеми се повлияват положително и с перга, а и с полена, прашеца събран от крачетата на пчелите.
Пергата подобрява имунитета, самочувствието, апетита, съня и метаболизма. От там влияе добре и на регулирането на оптималното тегло.
Тук ще вмъкна, че пергата и прашеца са за мен БИЛКОВИ ЕКСТРАКТИ. Те са събрани от пчелите от всичко цъфтящо, а всички треви и дървета са всъщност билки. Така, че е необходимо нашето уважение и преклонение пред огромния труд на пчелите. Нека изразим възхищение към Природата и благодарност за тази възможност да се докоснем по този начин до нея.
Ситуацията на предлагане на перга в България:
На нашия български пазар перга почти не се предлага. Тя е запечатана в восъчните пити и поради това,че е трудно извличането и добиването, а и поради доста голямата неизвестност на продукта от клиентите и липса на търсене са фактори, които формират това. На масите на производителите-пчелари перга почти винаги отсъства. За износ се предлага, понеже цената навън е доста по-добра. А пък цените за износ са непоносими за българския джоб.
Абсурдно е, но е факт, че до такава степен има липса на информация за нея, че дори самите пчелари често не знаят кое е перга.
Тук излиза въпроса на читателите, как да се набави този ценен за здравето пчелен продукт.
Понеже имах и аз дългогодишна перипетия, как да реша този проблем, ще споделя опита си с вас. Поне десет години се лутах, като в омагьосан кръг . Ето как се справям аз.
Намирам пчелар, който гледа повечко кошери, и си поръчвам цяла пита със перга, за да си я купя. Тя не е никога само перга, а има и мед, и перга и восък, но със заръката да е колкото може с повече перга. Винаги пчеларите правят уговорката, че ще преценят, че пчелите имат достатъчен запас за зимата и тогава ще отделят от него.
Щом ми бъде доставена питата, я режа от рамката и слагам в хладилника. Не може да стои повече от 1 ден на стайна температура, защото почват да изхвърчат молци.
Консумирам пергата като я дъвча със всичко - и восъка и меда и пергата, тоест парче от питата, а восъка го гълтам. Големината е колкото 1-2 залъка хляб.
Другия начин е да се намери производител-пчелар, който извлича перга и я предлага. Отново казвам, че такива ако има, те са рядко и са по-скоро изключение.
Лечебни дози:
По различните автори са различни. Обичайно ми е съобщавана дозата от 5-6 гранулки за достатъчната дневна доза за профилактика.
В литературата има данни за ползване на 5-6 грама еднократна доза при лечение 2-3 пъти дневно, която варира при различните автори до 10-15 грама.
Области на приложение:
Всички в които е прилаган полена (прашеца) с единствената разлика, че дозата е по-ниска, а ефективността е по-висока.
Разбира се и тя не е панацея, и както при всички природни продукти, се изисква продължителност на вземане поне от 3 до 6 месеца и в зависимост от хроничността на проблема.
Още едно вмъкване:
Ще подчертая, че прашеца и пергата имат едно не малко предимство като алтернативи. А то е, ЧЕ ТЕ СА ВКУСНИ И ЕФИКАСНИ едновремено.
Често пъти в Народната медицина ефикасно е равно на горчиво.
Така, че тук всичко е в наша полза, само да протегнем ръка. 🙂
Няма коментари:
Публикуване на коментар